you're offline
Wróć

Odwiedź „przystanek w ciemności”

Od 05/11 do 06/11
komorniki-przystanek_w_ciemnosci-28102021-390.jpg
Jak poruszać się w przestrzeni, gdy otacza nas mrok? Czy wzrok mogą zastąpić inne zmysły? We współpracy z twórcami projektu „Niewidzialna ulica” zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji w specjalnym namiocie, gdzie będzie można przekonać się, jak poznają świat i poruszają się w nim osoby niewidome i niedowidzące. Instalacja będzie dostępna 5 i 6 listopada, a przewodnikiem odwiedzających będzie osoba niewidoma. Wstęp wolny.

W zupełnej ciemności, stworzonej w specjalnym namiocie o powierzchni 9 mkw. będzie można przekonać się, jak zmysły dotyku, słuchu i węchu pomagają w orientacji w przestrzeni, gdy zawodzi wzrok. Podczas wizyty pod opieką przewodnika – osoby niewidzącej – odwiedzający będą mogli doświadczyć życia w ciemności i dowiedzieć się, jak osoby niewidome funkcjonują na co dzień, jak rozpoznają kolory, robią zakupy czy przyszywają guzik, a także jakie sytuacje są dla nich najtrudniejsze.

Inicjatywa pt. „Przystanek w ciemności” została zorganizowana wspólnie z twórcami projektu „Niewidzialna ulica”. To niezwykłe miejsce w Poznaniu przy ulicy Matejki, w którym od ponad 2 lat funkcjonuje tzw. niewidzialna wystawa oraz organizowane są różnorodne wydarzenia i warsztaty. Miejsce to powstało, aby przybliżyć życie osób niewidomych i niedowidzących oraz ich sposób postrzegania świata tym, którzy cieszą się dobrym wzrokiem.

– To kilkuminutowe doświadczenie to nie tylko fascynująca podróż w świat wyobraźni, poznania lepiej naszych zmysłów, ale też most porozumienia z ludźmi niepełnosprawnymi, lekcja empatii oraz próba zrozumienia ludzi żyjących inaczej. Na co dzień nie zastanawiamy się kim są i co czują osoby niewidome i niedowidzące, które codziennie mijamy, idąc do pracy czy szkoły. Przewodnicy w doskonały sposób wprowadzą zwiedzających do swojego świata odczuwanego zmysłami dotyku, słuchu oraz węchu. Dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzania „Przystanku w ciemności” wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi – mówi Jolanta Jolanta Zielińska-Kaźmierczak, autorka projektu „Niewidzialna ulica” w Poznaniu.

Instalacja „Przystanek w ciemności” będzie dostępna 5 i 6 listopada w pasażu naszej galerii handlowej w godzinach pracy obiektu, czyli od 9:00 do 21:00.

Serdecznie zapraszamy!